Upcoming Meetings
Committee Time Location Documents
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Case Processing Workgroup 12/05/2016 7:30 AM Waukesha County Courthouse, Room C260 A          
The HOME Consortium 12/05/2016 8:30 AM Administration Center - Room 355/359 A          
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Victim Rights Workgroup 12/05/2016 12:00 PM Waukesha County Courthouse - Room C-179 A          
Joint Conference Committee - HHS Board 12/05/2016 1:30 PM Mental Health Center - Multipurpose Room A          
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Pretrial Workgroup 12/06/2016 9:00 AM Waukesha County Courthouse - Room C-369 A          
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Policy Team 12/06/2016 12:00 PM Waukesha County Administration Building, Room A255 A          
Okauchee Lake Management District 12/06/2016 7:00 PM 6032 Forest Bay Rd, Oconomowoc, WI A          
Public Health Advisory Committee 12/08/2016 8:00 AM Public Health Center, Conference Room 1001 A          
Workforce Development Board 12/08/2016 8:00 AM Workforce Development Center, Room 108 & 110 A          
Public Works Committee 12/08/2016 8:30 AM Waukesha County Highway Operations, 1641 Woodburn Rd-Training Room A          
Health and Human Services Committee 12/08/2016 1:00 PM Human Services Center, Board Room 271 A          
Park and Planning Commission 12/08/2016 1:00 PM CANCELLED A          
Health and Human Services Board 12/08/2016 1:00 PM Human Services Center, Board Room 271 A          
Bridges Library System 12/08/2016 5:00 PM Pewaukee Public Library(Waukesha County Library Planning/ ACT 150 Committee Meeting Notice) A          
Wisconsin River Rail Transit Commission 12/09/2016 10:00 AM Dane County Hwy Garage, 2302 Fish Hatchery Rd, Madison, WI A          
All Committees
Subscribe   |  
County Board
Chair

County Board Paul L. Decker
Proposed Ordinances and Resolutions
Board Committees
Chair

Executive Committee Paul L. Decker
Finance Committee James A. Heinrich
Health and Human Services Committee Christine M. Howard
Human Resources Committee Larry Nelson
Judiciary and Law Enforcement Committee Peter M. Wolff
Land Use, Parks, and Environment Committee David D. Zimmermann
Public Works Committee David W. Swan
Comissions Committees and Boards
Chair

Aging Commission Miriam Behselich
Airport Commission Michael A. Crowley
Airport Organizational Study Workgroup TBA
Board of Adjustment Tom Day
Bridges Library System Richard Nawrocki
Community Development Block Grant Board Gilbert Yerke
Ethics Board Meeting David Hickey
Farmland Preservation Planning Advisory Committee
Juvenile Center Study Committee TBA
Library Capital Costs Study Committee Phil Evenson
Local Emergency Planning Committee Matthew Redmann
Long Term Care Planning Committee Sandra Wolff
Park and Planning Commission James Siepmann
Security and Facilities Committee Judge Michael O. Bohren
Sheriff's Grievance Committee E. John Raasch
Solid Waste Management Board Joann Kreimendahl
Storm Water Advisory Committee Perry Lindquist
Traffic Safety Commission Lieutenant Michael E. Goldmann
Veteran's Service Commission Earl Schneider
Waukesha County Communications
Chair

Digital Trunked Radio Advisory Council TBA
Dispatch Operations Commission Donald Wiemer
Facility/Construction Rich Bolte
Fire/EMS Protocols Committee Jeff Johnson
Human Resources Jim Richter
Partners Committee Not an Active Committee
Police Protocols Committee David Reid
Health and Human Services Committees and Boards
Chair

Aging and Disability Resource Center of Waukesha County Advisory Board William Zaborowski
AODA Advisory Committee Jim Aker
Child and Family Services Advisory Committee Karen Villarreal
Community Health Improvement Steering Committee Antwayne Robertson/Joe Vitale
Developmental Disabilities Advisory Committee Dissolved 10-8-08
Health and Human Services Board Duane Paulson
HHS Board - Birth to 3 Advisory Committee Tami & Dan Quiram
Interagency Program for Intoxicated Drivers Bernie Mangers
Joint Advisory Committees Dennis Farrell
Joint Conference Committee - HHS Board Michael O'Brien
Mental Health Advisory Committee Mary Madden
Public Health Advisory Committee Sue Konkel
Special Services Advisory Committee Julie Turkoske
Workforce Development Board John Heyer
Workforce Development Committee Don Rouse
Workforce Development Executive Committee John Heyer
Workforce Development Joint Executive Committee John Heyer
Workforce Development Personnel Committee John Heyer
Workforce Development RWA Wired Steering Committee Julia Taylor
Workforce Development Selection & Oversight Committee Bruce Wilk
Workforce Development Youth Committee John Heyer
WCTC
Chair

WCTC Board Appointment Committee Paul L. Decker
Criminal Justice
Chair

Criminal Justice Collaborating Council Judge Jennifer Dorow
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Case Processing Workgroup Opper/Neimon
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Mental Health Workgroup Robertson/Ruzinski
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Policy Team Judge Jennifer Dorow
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Pretrial Workgroup Dorow/Carpenter
Criminal Justice Collaborating Council - Evidence-Based Decision Making Victim Rights Workgroup Dunn/Bell
Criminal Justice Collaborating Council - Executive Committee Judge Jennifer Dorow
Criminal Justice Collaborating Council - Juvenile Justice Committee Sam Benedict
Criminal Justice Collaborating Council - Programs and Alternatives Standing Committee Peter Slesar
Criminal Justice Collaborating Council - Public Relations and Education Committee Sarah Spaeth
Criminal Justice Collaborating Council - Treatment Court Subcommittee Judge Lloyd Carter
Criminal Justice Collaborating Council - Veterans Court Subcommittee Sue Opper
Other
Chair

Community Steering Committee Diane Knutson
D.A.R.E. Task Force David Swan
Housing Authority Denise Steimert
Marsh Country Health Alliance Commission TBA
Mineral Extraction Advisory Committee Sharon Leair
Pebble Creek Flood Study Technical Advisory Committee Perry Lindquist
Pebble Creek Watershed Protection Plan Advisory Committee Perry Lindquist
Seven-County Meeting n/a
Sheriff's Civil Service Commission William Chapman
Tax Deed Committee Pamela Reeves
Technology Protocol Committee Mike Biagioli
The HOME Consortium Ron Buchanan
W-2 Community Steering Committee Diane Knutson
Waukesha County Board of Canvassers Kathleen Novack
Waukesha County Clerk Kathleen O. Novack
Waukesha County Land & Water Resource Management Plan Perry Lindquist
Waukesha County Land & Water Resource Management Plan - Rural Advisory Committee Mark W. Jenks
Waukesha County Land & Water Resource Management Plan - Urban Advisory Committee Perry Lindquist
Waukesha County Shoreland Zoning Advisory Committee Jason Fruth
Waukesha Intergovernmental Health Group Advisory Council
Wisconsin River Rail Transit Commission Karl Nilson
Lake Management Districts
Chair

Ashippun Lake Management District Robert Thelen, II
Big Muskego Lake Management District Keith Hammitt
Eagle Spring Lake Management District Thomas Day
Fowler Lake Management District Ken Herro
Lac La Belle Management District Robert Thelen, II
Lake Keesus Lake Management District Ted Rolfs
Linnie Lac Lake Management District Pauline Jaske
Little Muskego Lake Management District Keith Hammitt
Middle Genesee Lake Management District Bonnie Morris
North Lake Management District Ted Rolfs
Okauchee Lake Management District Robert G. Thelen II
Phantom Lake Management District Mark Carlson
Pretty Lake Management District Bonnie Morris
School Section Lake Management District Mitchell Vogel
Spring Brook Watershed Lake Management Sue Kincaid Sims
Upper Nemahbin Lake Management District Bonnie Morris